Wyznanie bogini Meng
Wyznawcy bogini zniszczenia Meng (w skrócie Wyznawcy Meng) nie posiadają swojej nazwy, są jednak wyznawcami jednej z najstarszych religii. Ich wiara opiera się na oddawaniu czci i składania ofiar z gadów dla bogini Meng. Wszystko to, aby nie jej rozzłościć, przypodobać jej się i nie spowodować klęsk żywiołowych ani plag. Jest uznawana za bardzo wybredną i porywczą boginię, która zsyła na niewiernych i tych, którzy niedostatecznie się starają same nieszczęścia. Jej wyznawcy przed wejściem do świątyni muszą ukłonić się w każdą stronę świata i ucałować próg. Nie wolno im także jeść oraz zabijać ptaków. Meng przedstawia się jak młodą kobietę w płaszczu z kapturem i ze ściekającą z dłoni krwią. Jej atrybutami są sowa oraz lampa oliwna świecąca niebieskawym światłem.
Świątynia Meng w Lutkopnom
Luinianizm
Luinianie są wyznawcami boga natury, którego nazywają Luinem. Ich bóg przedstawiany jest z głową jelenia i harfą. Luinianie nie budują świątyń zamkniętych, a jedynie osadzają figury Lunina w stworzonych przez naturę miejscach i to są ich miejsca kultu. Dbają o to, aby w okolicy rosło przynajmniej jedno drzewo. Obowiązkiem luinian jest odwiedzanie świątyni raz dziennie i picie wody ze źródełka świątynnego, modląc się przy tym. Lunin jest bogiem wspierającym artystów, biada jednak tym, którzy niszczą naturę. Jedyne ofiary, jakie mu się składa to monety wrzucane do źródełka.
Świątynia Lunina w Lulut
Ukurianizm
Ukurianie wierzą w boską trójkę nazywaną Ukuri w której skład wchodzą: bogini życia Alakne, bóg śmierci Renos i ich córka odpowiadająca za wojnę i pokój - Tenatos. Świątynie ukurian są bardzo skromne, przeważnie jest to kompleks trzech lub czterech świątyń. Są to wgłębienia wyryte w skałach, w których są zadziwiające palące się płomienie - po jednym dla każdego, każdy za kolumną których także jest trzy. Czwarta świątynia, jeśli jest zbudowana, posiada sześć kolumn i jeden płomień. Tam składa się ofiary. Alakne jest boginią łaskawą, która chętnie wysłuchuje modlitw. Opiekuje się zakochanymi oraz wszystkim, co żywe. Przedstawiana jest jako blondwłosa kobieta w lesistej, jasnej sukni. Renos pełni pieczę nad chorymi, rannymi oraz umierającymi. Ciężko wyprosić u niego łaski, składa mu się bardzo krwawe ofiary, które później się spala. Przedstawiany jest jako srebrzysty smok. Do Tenatos modlą się ci, którzy toczą wojny, aby ją wygrać lub aby zapanował pokój. Jest to bardzo kapryśna boginka, która rzadko wysłuchuje próśb, jest jednak sprawiedliwa. Jest przedstawiana z włosami ciemniejszymi od matki, przeważnie brązowymi i zawsze bliżej ojca.
Świątynia Ukuri nad Nyxą w okolicach Nom Lutpun
Nanianizm
Nanianie, czyli wyznawcy skrzydlatej bogini Nani są najbardziej uduchowionymi z wierzących. Przy tworzeniu świątyń wzorowali się na luinianach. Często przesiadują, rozmawiają i rozmyślają w świątyniach. Nani jest boginią wody oraz powietrza, a także samotnych, z tego względu świątynie buduje się wysoko i przy wodospadach. Ich boginię przestawia się w koronie oraz z misą, z której wylewa się woda. Nani nie wymaga żadnych ofiar, chce jedynie, aby cieszyć się przebywaniem wśród mądrych. Z tego względu pełni patronat nad ludźmi nauki.
Świątynia Nani w Lekso
Damizjanizm
Damizjanie są wyznawcami bardzo walecznymi i odważnymi. Religia ta pochodzi z najdawniejszych dziejów, nadal ciesząc się sporym gronem wiernych. Ich bogiem jest Damis przedstawiany jako potężny lew. Z tego powodu oddają oni szczególną cześć kotowatym, choć lwy cieszą się największym powodzeniem. Jest bogiem wojowników oraz dowódców. Pomaga także strachliwym w zwalczaniu strachu i nigdy nie zostawia ich samych. Świątyń strzegą zawsze dwa lwy nazywane Pedo i Ledo, słynnym powiedzeniem zdenerwowanych damizjan jest: ,,Na łby Pedo i Ledo!".
Świątynia Damisa w Kutlo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz